Nowoczesna szkoła gwarantująca sukces

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

 

Zawarte w misji naszej szkoły słowo nowoczesna niesie ze sobą wielki ciężar odpowiedzialności. Szkoła została oddana do użytku w roku 1999 i stała się przestrzenią edukacyjną dla uczniów gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Budynek przyciąga swoją kolorystyką i bryłą. Placówka zlokalizowana jest tak, aby widoczna była dla wszystkich, którzy odwiedzają dzielnicę. W nowoczesnej szkole znalazło się ponad 30 klas lekcyjnych, dwie sale gimnastyczne oraz nowoczesna aula.

 

Do szkoły przynależą tereny sportowe z siłownią napowietrzną oraz basenem. Czy szkoła nowoczesna jest szkołą idealną dla uczniów? Budynek dobrze wpisuje się w okoliczną architekturę, ale drugim atutem nowoczesnej szkoły powinna stać się aranżacja jego wnętrz. Kreując przestrzeń edukacyjną, należy pamiętać o tym, że „forma szkoły, jej estetyczne wartości, jak w żadnym innym przypadku zdają się mieć wpływ na rozwój percepcji przestrzeni u młodego człowieka1”. Mając na myśli związek przestrzeni edukacyjnej z rozwojem percepcji przestrzeni, szkoła wzięła udział w innowacyjnym projekcie NIEMIECKI MA KLASĘ, który realizowany był pod czujnym okiem Goethe-Institut Warszawa.

 

Twórcy projektu założyli, że aranżacja nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej będzie możliwa dzięki realizacji idei partycypacji, czyli włączeniu w ten proces dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców, uczniów, społeczności lokalnej. Motto projektu:

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ NIEWĄTPLIWIE pozytywnie wpłynęły na proces dydaktyczny w szkole, co oceniło jury konkursowe i przyznało naszej szkole I miejsce w II edycji konkursu.

 

pdp pic1

Fotografia 1: Sala do nauki języka niemieckiego

 

Pomieszczenie klasy języka niemieckiego nabrało w szkole charakteru, który odpowiada aktualnym trendom w aranżacji wnętrz. Przestrzeń edukacyjna została spersonalizowana, powstały nieformalne miejsca pracy, a plakaty edukacyjne stały się użytecznymi pomocami naukowymi. Dzięki realizowanej idei partycypacji, czyli współdecydowaniu o klasie przez ich użytkowników, udało się stworzyć pomieszczenie, które2:

 

 • sprzyja uczeniu się;
 • zapewnia poczucie komfortu uczniom i nauczycielom;
 • stymuluje do nauki;
 • daje możliwość urozmaicenia nauki;
 • zachęca do komunikacji;
 • daje poczucie bezpieczeństwa.

 

Inicjatywność nauczyciela odpowiedzialnego za realizację projektu stała się pretekstem do kolejnych zmian w aranżacji nowoczesnej szkoły. Spotkania z uczniami, i rodzicami, podczas których definiowano potrzeby związane z dobrym samopoczuciem w nowoczesnej szkole doprowadziły do stworzenia STREFY KREATYWNOŚCI, NAUKI I RELAKSU.

 

pdp pic2

Fotografia 2: Strefa kreatywności, nauki i relaksu


Strefa została zdefiniowana jako otwarta przestrzeń dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Tutaj młodzież ma czas na rozwijanie swojej kreatywności - rozwiązywanie łamigłówek, czytanie książek itp. To miejsce stało się także przestrzenią do własnej nauki. W czasie, kiedy nie odbywają się w szkole lekcje, można tutaj odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, czy po prostu na chwilę zamknąć oczy, by przemyśleć swoje najbliższe plany.

 

 

Istotnym elementem, który przyczynił się do powodzenia tego przedsięwzięcia stały się reguły zawarte w regulaminie tego miejsca. Dla wszystkich uczniów stało się to „ich” miejsce, w którym należy między innymi pamiętać, że3:

 

 • strefa to miejsce stworzone dla uczniów, więc należy o nią dbać wspólnie,
 • należy reagować w sytuacji, gdy ktoś chciałby zaburzyć porządek w strefie,
 • każdego dnia w strefie pełnione będą dyżury uczniowskie,
 • każde naruszenie porządku w strefie będzie skutkowało wyproszeniem z tego miejsca przez osoby pełniące w niej aktualnie dyżur.

 

Doświadczenia, których dostarczyła strefa, przeszły oczekiwania wszystkich, którzy współtworzyli to miejsce. Od ponad roku, czyli momentu jej powstania, nie zanotowaliśmy żadnych sytuacji, które mogłyby burzyć porządek tej przestrzeni. Użytkownicy tej przestrzeni jednomyślnie określają je jako sprzyjającą ich rozwojowi. W nowoczesnej szkole należy zadbać także o jakość kontaktów rodziców z nauczycielem. Dzięki funduszom przekazanym przez radę rodziców oraz pieniądzom zebranym podczas kiermaszów szkolnych mogliśmy zmienić nie do poznania kolejną przestrzeń w szkole.

 

Aranżacja STREFY RODZICA I NAUCZYCIELA stała się elementem, który realizuje ideę włączenia rodziców w życie szkoły.

 


Rodzic może porozmawiać w tym miejscu z nauczycielem podczas konsultacji czy spotkań indywidualnych. Miejsce jest także wykorzystywane do spotkań z uczniami, którzy realizują na terenie szkoły nauczanie indywidualne bądź zajęcia rewalidacyjne. W sprzyjającej atmosferze, jasnej kolorystyce wnętrz i zapewnieniu poufności prowadzone są rozmowy z pedagogiem szkolnym, a nawet z dyrektorem szkoły. 

pdp pic3

Fotografia 3: Strefa rodzica i nauczyciela

 

 

Nowoczesna szkoła pozwala na rozwijanie kreatywności uczniów i pasji uczniowskich. Pod okiem nauczyciela realizującego projekt Niemiecki ma klasę oraz nauczyciela plastyki powstało inspirujące przedsięwzięcie artystyczne PRZEZ DRZWI DO INSPIRACJI...

 

Do współpracy nad tym projektem zaprosiliśmy artystę-grafika. Uczestnicy zorganizowanych w szkole warsztatów zostali wprowadzeni w świat projektowania, graffiti oraz znaku. Wspólnie poszukiwali inspiracji artystycznych i stworzyli niepowtarzalne dzieła sztuki na skrzydłach drzwi w pomieszczeniach …. toalet uczniowskich.

 

Każde z tych drzwi to inna historia, inna pasja, inny ich twórca. Do tego w toaletach jedno ze skrzydeł pomalowano czarną farbą, na której możliwe jest umieszczanie swoich myśli, bądź mniejszych dzieł sztuki - do dyspozycji jest także kreda i gąbka, kiedy inni użytkownicy tego miejsca uznają, że czas na ich twórczość.

 

pdp pic4

Fotografia 4: Przez drzwi do inspiracji.

 

Nowoczesna szkoła to także ciągła refleksja nad potrzebami użytkowników tego miejsca. Prowadzona ewaluacja w tym zakresie pokazała, że uczniowie potrzebują kolejnego miejsca, które będzie przestrzenią bardziej otwartą, będzie kolejnym „ich” miejscem wypoczynku, a sami nazwali ją STREFĄ CHILLOUT’U.

 

Powstaniu tej strefy towarzyszyło zawiązanie się szkolnej grupy artystycznej SCHOOLart TEAM, która na swoim filmiku pokazała, jak tworzyć można murale - wyjątkowe dzieła sztuki tworzone przez młodych dla młodych.

 

pdp pic5

Fotografia 5: Strefa chillout’u..

Na jednej ze ścian podziwiać można kontury świata, by odświeżyć swoją wiedzę z geografii bądź powspominać miejsca, do których chętnie się wraca. Druga ściana to historia sztuki w ujęciu młodych twórców. Posągowi Dawida czy „Damie z gronostajem” towarzyszą ikony popkultury - Marylin Monroe, postacie z komiksów i ważne symbole kultury masowej. W takim towarzystwie nie sposób się nudzić. Tutaj można porozmawiać z przyjaciółmi, spotkać się podczas przerwy, a czasami uczyć się współpracy w grupie podczas lekcji.

 

 

Te wszystkie miejsce stały się inspiracją do kolejnych, zrealizowanych projektów:

 

 • sala języka francuskiego - jedna ze ścian ma barwy flagi Francji,
 • sala języka angielskiego - na ścianach królują symbole Wielkiej Brytanii,
 • sala historii – jako ilustracja zmieniających się na przestrzeni wieków granic Polski,
 • strefa dla koneserów języka francuskiego oraz filmu ….

 

opracował: dr Rafał Otręba - dyrektor szkoły

 


1 Curtis Eleanor, School builders, Wiley-Academy, Chichester, UK 2003.
2 http://jows.pl/artykuly/klasa-dla-ucznia-i-nauczyciela-–-jak-sie-robi-niemiecki-ma-klase-–-konkurs-dla-zwyciezcow
3 Wskazówki pochodzą z regulaminu strefy, który stworzony został przez uczniów i zaakceptowany przez nauczycieli.

 

Dokumenty do pobrania:

Załączniki:
Pobierz plik (Nowoczesna szkoła gwarantująca sukces - ZSO3.pdf)Nowoczesna szkoła gwarantująca sukces[ ]767 kB

CECHUJE NAS

sce edukator dlaczego my Kompleksowość
działań
i elastyczność
sce edukator dlaczego my Otwartość
na potrzeby
klienta
sce edukator dlaczego my Wysoka
jakość
oferowanych
usług
sce edukator dlaczego my Równość szans
w dostępie do
oferty
sce edukator oferta
REFERENCJE &
REKOMENDACJE
sprawdź nas
sce edukator oferta
ZAPISZ SIĘ NA
SZKOLENIE
wypełnij formularz

Sosnowieckie Centrum Edukacyjne
"EDUKATOR"
ul. Zielonogórska 51/26
41-218 Sosnowiec
NIP: 644-145-84-06
REGON: 276715570

Copyright©2017 SCE edukator | Wszelkie prawa zastrzeżone.